Menu
  • Hem
  • Extended DISC
    • Extended DISC olika analyser
    • Certifiera dig i Extended DISC
  • FinxS Säljbedömning
    • Certifiering i FinxS Säljbedömning
  • FinxS 360° Feedback
  • Om oss
    • Om oss
    • Integritetspolicy
    • Kontakt
  • Läs vår blogg

Att nå säljmål

En säljare som får ett högt resultat i målorientering eftersträvar ivrigt mål och högre prestationsnivåer. Hen sätter höga mål och bestämmer sig sedan för nödvändiga aktiviteter för att uppnå målen. Säljaren är sällan nöjd med den egna nuvarande prestationsnivån och är inte nöjd med status quo. Hen ger inte lätt upp vid motgångar.

En säljare som får ett lågt resultat i målorientering föredrar att leva i nuet och eftersträvar inte kontinuerligt högre prestationsnivåer. Hen känner sig ofta nöjd med status quo gällande personlig prestation och inkomstnivå. Hen ger lätt upp inför motgångar och anser att det är utmanande att leva upp till de ständigt ökande förväntningarna från andra.

Säljbedömningen utvecklar säljare att utveckla det de faktiskt kan påverka, sig själva och sina kompetenser. Genom att tänka på försäljning i ett bredare perspektiv tar vi hand om flera behov på marknaden samt använder flera kompetenser i våra säljteam. Att veta var man ska börja när det gäller utveckling kan vara överväldigande. FinxS Säljbedömning ger tydlig och konkret information för att skapa en plan för framgång.

Jag vill veta mera om hur jag kan utveckla säljare

Laddar

Våra senaste artiklar

  • En stark företagskultur – Varför är det allas ansvar?
  • Prova kraften i att prospektera mera!
  • Grupptänkande
  • När säljare inte hinner sälja
  • Dina förklaringar och vad andra hör
  • Hem
  • Extended DISC
    • Extended DISC olika analyser
    • Certifiera dig i Extended DISC
  • FinxS Säljbedömning
    • Certifiering i FinxS Säljbedömning
  • FinxS 360° Feedback
  • Om oss
    • Om oss
    • Integritetspolicy
    • Kontakt
  • Läs vår blogg

© 2015 Precious. All Rights Reserved. Precious Lite Theme by Flythemes.